logo

איך נפרדים מבעל חיים אהוב?

פרידה מבעל חיים אהוב אינה דבר פשוט. במיוחד כאשר בעל החיים שלכם כבר לא צעיר יותר וסובל ממחלות שמקשות על תפקודו היומיומי. לעיתים המתת חסד של כלב חולה או גוסס הינה מוצא אחרון שלא תמיד ניתן להימנע ממנו ולכן חשוב לעקוב אחר השלבים המנטאליים והלוגיסטיים שכרוכים בביצוע פעולה זו.

מתי נדרשים להיפרד מבעל חיים אהוב?

נאמר לא פעם כי הכלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם. יש אף שיגידו כי אדם לא יודע מה זו אהבה אמיתית עד שהוא חווה את אהבת הכלב שלו. כלבים נמצאים שם תמיד ברגעי החיים היומיומיים שלנו. ברגעי השמחה, וברגעי הקושי הם תמיד שם כדי לספק לנו מגע, אהבה, תמיכה ונחמה. ככל שעובר הזמן מהרגע בו התחלנו לאמץ כלב או חתול, הקשר והאהבה אליהם רק גדלים ומתעצמים עם הזמן. במיוחד בשנים שבהם הילדים כבר עוזבים את הקן, בעלי החיים תופסים מקום שזקוק לחום והאהבה שלנו ואנו זקוקים להם כמישהו שנוכל לדאוג ולטפל בו באהבה אינסופית.

אולם, כמונו, גם כלבים לא נשארים צעירים לנצח. כל מי שגידל אי פעם חיי מחמד וודאי מכיר את הקושי הרב הכרוך בבעיות בריאותיות שקיימות אצל בעלי חיים. כאשר הם מגיעים לישורת האחרונה שלהם, עם כל הקושי שבדבר, מוטלת עלינו החובה גם לדעת להיפרד מהם.

כיצד ניתן להחליט על המתת חסד?

כשמדובר בטיפול בבעלי חיים, קיימים הרבה מאוד גורמים המעורבים בטיפולם. משום כך, עולה השאלה מי הגורם האחראי ביותר לגבי החלטה מסוג זה. הדעות עשויות להיות חלוקות באשר לשאלה אם להמשיך להילחם על חיי חיית המחמד ויכול להיות שכל פעם ניתקל בתשובה אחרת מצד מומחה אחר. אולם, אחד העקרונות החשובים ברפואה וטרינרית שכנראה גם רלוונטיים גם לתחושותינו כלפי בעל החיים היא העובדה שאיכות החיים של הכלב או החתול חשובה יותר מאשר אורך חייו. בשל כך, אנו צריכים לשאול את עצמנו האם בעל החיים נהנה מאיכות חיים ראויה ואם יש תקווה שמצבו הבריאותי ישתפר.

לפני שבוחרים באפשרות של המתת חסד של בעל חיים שסובל מבעיות רפואיות, חשוב לשאול את עצמנו אם הוא מזהה את הסביבה שלו, האם יש ביכולתו לשלוט בצרכיו, האם הוא מסוגל לאכול, לשתות ואף לטייל? כל אלו הם שיקולים שכדאי שתבחנו בתור מקבלי ההחלטה. בסופו של יום, מדובר בהחלטה שלכם תוך הסכמת הוטרינר.

איך מכינים את עצמנו לפרידה?

לא לכל תחושה או רגש בחיים ניתן להתכונן מראש אך במקרה של פרידה מבעל חיים אהוב, רצוי לפני המעשה להרגיש שעשיתם כל שביכולתכם לעשות על מנת לעזור לבעל החיים שלכם ולהפרד ממנו כראוי.

שימו לב כי בעלי חיים רגישים מאוד למחשבות ולרגשות שלנו משום שהם קולטים את הדימוי הויזואלי שלנו. חשוב שתנצלו את הזמן הזה לטובתכם! אמרו לבעל החיים שלכם כמה אתם אוהבים אותו, הודו לו על הזמן שביליתם יחד ובעיקר תנו לו ללכת באהבה. בין אם בחרתם בהרדמה טבעית או פשוט לתת לטבע לעשות את שלו, נסו לשתף אותו בעצם הבחירה שלכם ולהסביר לו את הסיבה שבחרתם להיפרד ממנו בדרך זו.

מה השיקול הלוגיסטי שיש לקחת בחשבון לאחר הפרידה?

לא תמיד ידוע מה ניתן לעשות עם גופת הכלב לאחר המוות. מדובר בסיטואציה לא מוכרת שלרוב לא חושבים עליה. לשם כך קיימים גופים כמו Petro שמספקת שירות פינוי גופה של בעל חיים ושיוכלו לבצע פינוי של הגופה ולדאוג להליך הקבורה שלו.

כיצד מתמודדים עם הכאב הנפשי לאחר מכן?

לאחר אובדן בעל החיים עלולים להיווצר רגשות רבים כמו געגוע, צער וכעס. קחו את הזמן שלכם להתאבל על אובדן הפרידה. מומלץ מאוד לדבר על הנושא ולשתף חברים או מכרים במה שאתם חווים כרגע. לעיתים תמיכה מצד הסביבה עשויה מאוד לשפר את מצב הרוח שלכם. אל תתביישו לטפל בעצמכם בכל דרך שתמצאו לנכון – זכרו כי מדובר בפרידה לכל דבר ועניין וכל אחד מתמודד אחרת עם הכאב.

סיכום,
אובדן בעל חיים אהוב אינו הליך פשוט ודורש התמודדות רגשית ונפשית רבה. זכרו כי איכות חייו של הכלב חשובה יותר מאורך חייו, כך שכנראה קיבלתם את ההחלטה הנכונה להיפרד ממנו. התאבלו כמה זמן שצריך כדי להתמודד עם האובדן ולנסות להתחיל מחדש.

אז מה למדנו עד כה?

תוכן עניינים

המתת חסד של חיות מחמד

המתת חסד הינה אחת ההתמודדויות הקשות ביותר בשעת פרידה מבעל חיים אהוב. מדובר בהחלטה כואבת על סיום חייו של בעל חיים שלא יכול לבטא את

קרא עוד »

מונית לכלבים

בעלי חיות מחמד? ודאי אתם מכירים את התחושה שכלב הוא חלק בלתי נפרד מהמשפחה. קשה להסביר במילים את כמות האהבה שכלב מעניק וכמות האהבה שמעניקים

קרא עוד »

פינוי גופות בעלי חיים

אם אתם מחזיקים חיית מחמד, ולא משנה כמובן איזו, המוות שלה יכול להעמיד אתכם בסיטואציה שלא הכרתם קודם. מלבד הכאב הגדול על האובדן, סוגית הקבורה

קרא עוד »
Whatsapp - מענה 24/7