logo

המתת חסד של חיות מחמד

המתת חסד הינה אחת ההתמודדויות הקשות ביותר בשעת פרידה מבעל חיים אהוב. מדובר בהחלטה כואבת על סיום חייו של בעל חיים שלא יכול לבטא את רצונותיו ותחושותיו ולכן מדובר בהחלטה עוד יותר דרמטית וכבדת משקל. אם אתם גם עומדים בפני הצומת הזו, כדאי לכם להמשיך לקרוא על כל מה שצריך לדעת לפני המתת חסד.

מהו הזמן שכדאי לבחון בו ביצוע המתת חסד?

במקרים רבים, יש חיות שבעקבות גיל מתקדם או מחלה הופכות למוגבלות ומצבן הבריאותי מתדרדר. במקרים מסוג זה, ניתן להיוועץ עם וטרינר מוסמך לגבי מצב החיה כדי לקבל תמונת מצב לגבי מצבה הבריאותי ולהבין כיצד ניתן לסייע לה.

עם זאת, חשוב ליצור הפרדה בין מקרים רפואיים קלים יחסית הניתנים לטיפול או להקלה לבין מקרים שבהם בעל החיים מוגדר כסופני. לא תמיד כל בעיה רפואית עשויה להתברר כסופנית. לכן, חשוב להימנע מהנחות לא מבססות באשר למצבו הרפואי של בעל החיים שלכם ולבקש הערכה מקצועית מצדו של וטרינר.

בנוסף, מומלץ להכיר בעובדה הכואבת שבתור בעלים, לא תמיד יש לנו יכולת לעזור לחיית המחמד שלנו למרות הרצון הטוב. כמו כן, יש מקרים שבהם בעלי החיים לא מצליחים לשתף פעולה עם הטיפול שניתן להן ולכן כמות האהבה ותשומת הלב שאנו יכולים לתת להם בתור בעלים לא תמיד יכולה להספיק. יתרה מזאת, מכשול נוסף לקבלת ההחלטה על המתת חסד הוא חוסר הביטחון וההחלטיות של הבעלים לגבי פעולת ההמתה. לא לכולנו קל לבצע החלטה קרה שכזו ולכן מומלץ להיצמד אל המדדים לבחינת איכות החיים שיכולים לסייע לנו לקבל החלטה.

כיצד מודדים את איכות החיים של הכלב לפני המתת חסד?

מומלץ לבחון האם בעל החיים עדיין מסוגל לבצע פעולות חיוניות שהוא אוהב או שהוא מתחיל לפתח אדישות ואפאטיות. הגיוני אמנם שחיה מבוגרת פחות תרצה לשחק או לרדוף אחרי כלבים אחרים אך גם לה יש פעולות שמסבות לה הנאה כמו מקומות מרבץ אהובים בבית. יש לשים לב לשינוי בהרגלים שיכול לאותת על פגיעה באורח החיים.


בנוסף, יש לבדוק האם בעל החיים אוכל מספיק משום שפגיעה בתיאבון עלולה לבעיד על פגיעה באורח החיים. כמו כן, יש לבחון האם החיה מרגישה כאב, האם היא מוגבלת, חשה כיווצים או חווה לחץ נפשי ופסיכולוגי.

על מה כדאי לחשוב כשמקבלים החלטה?

לפני קבלת ההחלטה, מומלץ לחשוב האם אתם מעוניינים להיות נוכחים בזמן ההליך. יש לזכור כי ההחלטה על המתת חסד היא אישית ולעיתים מומלץ ללוות את בעל החיים כדי להקל על הפרידה ולהרגיע אותו. יכול להיות שליווי הכלב תהווה מעמסה רגשית גדולה מידי עבורכם ולכן מומלץ להחליט מראש מי ינכח בהליך.

כיצד ההליך מתבצע?

הליך ההמתה רגוע ומהיר. כל מרפאה מתנהלת לפי הנהלים שלה אך ההליך דורש חתימה של הבעלים כאות הסכמה להמתת החסד לפני תחילת הפרוצדורה. בשלב הבא מוכנס קטטר לוריד שמשמש לכנסת חומר ההרדמה לוריד בצורה ישירה. כמו כן, קיימת האפשרות להשתמש בחומר מרגיע לפני ההרדמה לפני הכנסת הקטטר. לאחר סיום ההליך הוטרינר מאשר שאין דופק ואז הבעלים מורשה להישאר עם החיה בפרטיות לפרידה אישית.

מה קורה בסיום ההליך?

בסוף ההליך יש לחשוב על פינוי הגופה של בעל החיים. לצורך כך קיימים שירותים כמו petro הסעות לבעלי חיים שנועד לתת מענה לכל החלק הלוגיסטי בפרידה. החל מפינוי הגופה ועד לקבורתו בבית קברות מיוחד לבעלי חיים. הדבר מומלץ במיוחד לאור העובדה שהליך הפרידה מחית המחמד עלול להיות קשה רגשית וביצוע של הפינוי שלה בכוחות עצמכם יכול להוות עבורכם מעמסה רגשית גדולה יותר. כך תוכלו לוודא שבעל החיים שלכם מקבל את היחס הראוי לו ומובא לקבורה בצורה רגישה.

לסיכום,
המתת חסד אינה החלטה קלה לבעלים אך לעיתים זהו צעד שאין ברירה אלא לנקוט בו. שימו לב שאיכות חייו של בעל החיים שלכם עדיפה על משך זמן חייו ולכם עליכם להשתדל לקבל את ההחלטה הנכונה עבורו. למרות הקושי שבדבר, זכרו שמגיע לבעל החיים שלכם את היחס הטוב ביותר גם לאחר המוות ולכן ודאו שאתם מבצעים את הליך הקבורה באופן הרגיש ביותר ובאמצעות גורמים מוסמכים לכך. כל אלו הם צעדים חשובים על מנת להקל את ההליך והפרידה.

אז מה למדנו עד כה?

תוכן עניינים

פינוי גופות בעלי חיים

אם אתם מחזיקים חיית מחמד, ולא משנה כמובן איזו, המוות שלה יכול להעמיד אתכם בסיטואציה שלא הכרתם קודם. מלבד הכאב הגדול על האובדן, סוגית הקבורה

קרא עוד »
Whatsapp - מענה 24/7