logo

התמודדות ילדים עם מותה של חיית המחמד

כל מי שיש לו חיית מחמד בהווה או הייתה לו חיית מחמד בעבר יודע איזה חלק גדול תופסת החיה בחיי המשפחה. מוות של חיית מחמד יכול להיות מפגש ראשון של ילדים, ואפילו מבוגרים, עם מוות של דמות קרובה. צריך לגשת לסוגיית ההתמודדות של ילדים עם מותה של חיית מחמד ברגישות רבה כדי לסייע לילדים לצמוח מתוך הכאב, במקום לפתח טראומה לכל החיים.

במאמר זה תוכלו מידע שיוכל לסייע לכם ברגעים הקשים הללו, כמו גם בתקופה שתבוא אחרי המוות המצער. בין השאר תוכלו לקרוא בטקסט על מוות פתאומי לעומת מוות יזום, על תקופת האבל ועל אימוץ של בעל חיים חדש.

אובדן של בעל חיים

אבל על חיית מחמד אצל ילדים

חוויה של אובדן אצל ילדים מכניסה הרבה הורים ללחץ מתוך חרדה שהנפש הרכה הועדינה שלהם לא תוכל להתמודד האבל. אולם מחקרים פסיכולוגים מוכיחים שוב ושוב שהדבר הכי נכון והכי טבעי במקרה שילד חווה אובדן הוא דווקא לתת לילד להתאבל על חיית המחמד.

ילדים אמנם זקוקים למשך זמן שונה ממבוגרים על מנת לעכל את האבל שלהם, כשאורך התקופה משתנה בהתאם למגדר של הילד, כמות הילדים במשפחה, גילו של הילד וכמובן משך החשיפה לחיית המחמד. אם אתם מרגישים שהילד שלכם לא חווה את תקופת האבל כפי שאתם מצפים – אין שום בושה בפנייה לפסיכולוג ילדים שייתן חוות דעת מקצועית ויסייע לילד במידת הצורך.

אובדן של בעל חיים

מוות של כלב, חתול ואפילו דג יכול להיות משמעותי מאוד עבור ילדים, מפני שחיות יכולות במקרים רבים להיות דמויות משמעותיות בחייהם הצעירים. ישנם מספר דברים שניתן לעשות בשביל לסייע לילדים לעבור תהליך בריא של אבל על חיית מחמד וצמיחה מתוכו.


מוות של חיית מחמד מכניס היבט אינטנסיבי מאוד של כאוס לעולמו של הילד. כדי לעזור לילד להחזיר את הסדר לעולמו ניתן לקיים "לוויה" כששולחים את הכלב לקבורה. ניתן גם להכין אלבום זיכרון לבעל החיים ואפילו לתת לילד דרך לבטא את השליטה שלו בחייו על ידי עריכת "אזכרה".


יכול להיות שעבורכם זה נשמע מעט מגוחך לערוך "אזכרה" או "לוויה" לבעל חיים, אבל מדובר בטקסים שמסייעים לילד להיפרד מבעל החיים בצורה מסודרת – וכך לרכוש בחזרה את תחושת השליטה בחייו שנלקחה ממנו במוות של הדמות שליוותה אותו רבות והייתה משמעותית עבורו.

פטרו – הסעות ושירות לבעלי חיים

פטרו הוא שירות הסעות ושירות לחיות מחמד ובעליהן. פטרו מציעים שירותי הסעה לכל בעל חיים שיכול להיכנס לרכב פרטי. אחד השירותים שפטרו מציעים לכם הוא שירות הסעה של חיית מחמד לקבורה בכל בית קברות לכלבים בארץ. פינוי גופת בעל חיים הוא שירות שלא נעים לחשוב עליו במהלך היומיום, אך ברגע האמת הוא נדרש מאוד, ומונע מכם המון מתח נפשי.

המתת חסד מול מיתה פתאומית

כשבעל חיים חולה במחלה שמקשה מאוד על חייו, או שהוא מגיע למצב פיזי ירוד מפאת גילו – בעלים רבים נוטים לפנות לוטרינר להמתת חסד. כשמדובר בהמתת חסד קל יותר להכין ילדים לפרידה בריאה יותר מבעל החיים, וכך להקל את הליך האבל במידה מסוימת.

יחד עם זאת, לעיתים קרובות לחיים יש תוכניות משלהם, ואנחנו לא יכולים להחליט מתי הכלב או החתול שלנו ימותו. תאונות דרכים בהן מעורבים בעלי חיים הן רבות ומצערות. מוות של כלב בצורה פתאומית הוא קשה, אך בדרך כלל גורר פחות רגשות אשם מהמתת חסד. עבור ילדים מוות כזה קשה לא פחות אם לא יותר – ומציב את ההורים במקום מורכב.

לסיכום, התמודדות של ילדים מוות של חיית מחמד היא מאתגרת לילדים מבחינה רגשית, ולהורים מבחינה חינוכית, רגשית ולוגיסטית. כדי לעזור לכם עם ההיבט החינוכי כתבנו את המאמר שקראתם, כדי לעזור לכם עם ההיבט הלוגיסטי אתם יכולים לפנות לפטרו, והיינו שמחים מאוד לעזור לכם עם ההיבט הרגשי שלכם, אך טקסט באינטרנט לא יכול להיות תחליף לטיפול פסיכולוגי אמיתי.


אנחנו מקווים שאתם וחיות המחמד שלכם בטוב, ושהגעתם לטקסט הזה במקרה. אם הגעתם לכאן כי חוויתם אובדן של חיית מחמד – אנחנו מבקשים לשלוח לכם את תנחומינו הכנים. אימוץ של חיית מחמד חדשה יכולה להקל עליכם בבוא העת.

אז מה למדנו עד כה?

תוכן עניינים

המתת חסד של חיות מחמד

המתת חסד הינה אחת ההתמודדויות הקשות ביותר בשעת פרידה מבעל חיים אהוב. מדובר בהחלטה כואבת על סיום חייו של בעל חיים שלא יכול לבטא את

קרא עוד »

פינוי גופות בעלי חיים

אם אתם מחזיקים חיית מחמד, ולא משנה כמובן איזו, המוות שלה יכול להעמיד אתכם בסיטואציה שלא הכרתם קודם. מלבד הכאב הגדול על האובדן, סוגית הקבורה

קרא עוד »
Whatsapp - מענה 24/7